K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Zobrazit podrobnosti

Sberbank rozdělila Čechy na pět typů, nejvíce je finančních běžců

Sberbank vytvořila na základě rozsáhlého průzkumu Češi a finance typologii lidí, ve které byl hlavním měřítkem jejich přístup k penězům a hospodaření s nimi. Z těchto výsledků vzešlo pět různých skupin, které Sberbank pojmenovala v duchu sportovní terminologie jako tenisty, běžce, motorkáře, jogínky a plavkyně. Nejpočetnější skupinu (30 %) tvoří běžci, kteří si vedou alespoň základní přehled o svých financích. Do hloubky se finančními produkty však nezabývají. Plavců a plavkyň, kteří peníze příliš neřeší, je 14 %.

Sberbank se v průzkumu Češi a finance respondentů dotazovala na jejich hospodaření s penězi, jak spoří, investují, zda si vedou přehled o svých financích, jaký mají vztah k půjčkám a finančním institucím. „Pozitivní je, že dvě nejpočetnější skupiny, tenisté a běžci, tvoří lidé, kteří přistupují k penězům poměrně zodpovědně a efektivně. Dokáží své úspory dlouhodobě zhodnocovat. Do těchto typů lze přitom v průběhu života dospět,“ popisuje Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank.

Tenisté investují, motorkáři rozhazují, jogíni schovávají

Tenisté (20 %) patří mezi nejrozvážnější a nejzkušenější Čechy, kteří mají vše dopředu promyšlené, ale dokáží rychle reagovat i na nenadálé situace. Jsou šetřiví, vedou si přehled veškerých rodinných příjmů a výdajů (64 %) a rádi zhodnocují své finance. Půjčku berou jako něco, co může zkvalitnit jejich život, zásadně si půjčuji jen od banky a po předchozím porovnání podmínek na trhu (59 % z nich). V dané skupině převažují muži (56 %) s věkovým průměrem 47 let.

Běžci představují ve společnosti nejpočetnější skupinu (30 %), nejčastěji se jedná o starší muže (61 %). Jsou vytrvalí, poctiví a snaží se mít alespoň základní přehled o rodinných financích (42 % si vede přehled na papíře). Ačkoliv nejsou materiálně založení, půjčky přirozeně patří k jejich životu. Na rozdíl od tenistů si půjčují bez hlubších úvah a bez řádného srovnání nabídek na trhu.

Motorkáři (18 %) mají rádi rychlost a riziko a s penězi zachází velmi spontánně. Jedná se především o mladé lidi do 30 let (40 %) s podobným zastoupením mužů a žen. Ačkoliv mají silnou touhu ušetřit hodně peněz (až 88 % z nich), daří se jim to nejméně ze všech skupin. Peníze jsou podle nich k tomu, aby se především utrácely (89 %).

Jogínky (18 %) jsou naopak velmi šetřivé a spíše než na finanční instituce spoléhají samy na sebe. V této skupině převažují ženy (62 %) ve středním věku. Nadprůměrně zvažují každý výdaj (až 67 % z nich) a potřebují mít velkou finanční rezervu (76 %). Ze všech skupin nejvíce spoří. Mají dokonalý přehled o všech financích.

Pro plavkyně (14 %) peníze nejsou důležité vůbec, zatím o ně nikdy neměly nouzi. Převažují zde mladé ženy (57 %), průměrný věk této skupiny je 35 let. Pokud někdy plavkyně potřebovaly peníze, obrátily se na rodinu. K půjčkám se staví spíše lhostejně. Obdobně přistupují i k ostatním finančním produktům.O výzkumu Češi a finance Sberbank:

Kvantitativní výzkum provedený společností Response now analyzuje postoje české populace k financím, zkoumá motivace půjčování peněz a hospodaření s příjmy. Proběhl prostřednictvím dotazování respondentů se zaměstnáním ve věku 18-65 let, byly rovnoměrně zastoupené věkové skupiny, region, pohlaví. Účastnilo se jej 505 respondentů, sběr dat probíhal na konci roku 2018.

Sberbank CZ, a.s.
Sberbank CZ se svými finančními produkty a službami zaměřuje na retailové klienty, malé a střední firmy a velké společnosti. Její základní hodnotou je co nejvyšší spokojenost klientů. Zakládá si na férovém přístupu a vstřícných službách. Dlouhodobě rozvíjí program FÉR produktů s jasnými cenami a podmínkami. V rámci firemního bankovnictví má Sberbank CZ vedle nabídky běžných bankovních produktů silnou pozici v oblasti devizových operací, strukturovaného a exportního financování. Na českém trhu působí Sberbank CZ od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.

Název souboru Formát Velikost Odkaz
Tisková zpráva ke stažení docx 100.04kB Stáhnout