K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Zobrazit podrobnosti

Sberbank financuje výstavbu jedné z největších pil střední Evropy Labe Wood

Sberbank CZ schválila financování moderní velkokapacitní pily společnosti Labe Wood v celkovém objemu 45 milionů eur (asi 1,17 miliard Kč). Financování pokrývá asi 40 % z celkových nákladů 115 milionů eur (asi 2,96 mld. Kč) na výstavbu. Pila bude patřit mezi jednu z největších a nejmodernějších ve střední Evropě, bude umístěna na pozemcích sousedících s areálem Mondi Štětí a vytvoří asi 160 pracovních míst.

„Financování tohoto projektu přilákalo řadu předních českých bank. Tento zájem byl způsoben především zkušenostmi vlastníků projektu, relativně vysokým objemem investovaných vlastních zdrojů a v neposlední řadě výborně zajištěným dodavatelsko-odběratelský řetězcem slibujícím nadprůměrnou profitabilitu projektu. Sberbank uspěla především díky schopnosti nejlépe vnímat specifické potřeby klienta a dynamicky reagovat na změny, které se v přípravné fázi podobných projektů objevují,“ prozrazuje Petr Vodenka, Head of Structured Finance, Sberbank CZ.

Financování v objemu 45 milionů eur je strukturované jako sedmileté s možností čerpání po dobu výstavby, tzn. přibližně dva roky. Část úvěrového rizika pokrývá Sberbank Europe pomocí tzv. unfunded risk participation. V další fázi Sberbank CZ plánuje poskytnout provozní financování v objemu až 25 milionů eur.

„Svojí velikostí bude pila patřit mezi jednu z největších a nejmodernějších ve střední Evropě. Hlavním odbytištěm bude Česká republika, Německo nebo Rakousko, ale též severní Afrika a Střední východ. Vstupní surovinou bude měkké, převážné smrkové, dřevo z českých a polských lesů, které bude dopravováno po železnici nebo nákladní silniční dopravou,“ přibližuje Radim Strava, jednatel společnosti LABE WOOD s.r.o.

Společnost Labe Wood, které projekt patří a bude pilu provozovat, získala na výstavbu investiční pobídku od agentury CzechInvest. Jednalo se o nejvyšší investiční pobídku za rok 2018. Po plném náběhu výroby odhaduje Labe Wood své roční tržby na 150 až 200 mil. eur (3,863 až 5,150 mld. korun). S uvedením do provozu se počítá v roce 2020.

Investorem ve společnosti Labe Wood je konsorcium tvořené globální skupinou Mondi, česko-slovenským ECO -Investment a.s., rakouským zpracovatelem dřeva Holzindustrie Maresch a slovinským obchodníkem s řezivem Unitimber.

Sberbank CZ, a.s.
Sberbank CZ se svými finančními produkty a službami zaměřuje na retailové klienty, malé a střední firmy a velké společnosti. Její základní hodnotou je co nejvyšší spokojenost klientů. Zakládá si na férovém přístupu a vstřícných službách. Dlouhodobě rozvíjí program FÉR produktů s jasnými cenami a podmínkami. V rámci firemního bankovnictví má Sberbank CZ vedle nabídky běžných bankovních produktů silnou pozici v oblasti devizových operací, strukturovaného a exportního financování. Na českém trhu působí Sberbank CZ od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.

Název souboru Formát Velikost Odkaz
Tisková zpráva ke stažení docx 34.31kB Stáhnout